11 Ocak 2013 Cuma

Adaylar Üzerine / Oscar
Dün Akademi üyelerinin oylarıyla belirlenen Oscar adayları açıklandı biz de artık tahmindi, olacaktı, olmayacaktı heyecanlarından sıyrılıp "aday olmalıydı, niye bu aday oldu şimdi, hangi gerzek buna oy verdi de adaylık aldı, neeaaa o da mı aday?" naraları atmaya başladık. Diyecektim de diyemedim sayın takipçi. Akademi öyle bir falsolu vuruş yaptı ki doksandan kaleyi gördü sanırım. Değme eleştirmen birlik ödüllerine taş çıkarttılar valla o kadarını diyeyim.

Takipteyseniz bilirsiniz ki eylül ayından bu yana tatlı bir deliliğin içindeyiz. Oscar muhabbetlerinin vazgeçilmez durağı theoscarboy.com çatısı altında on dört blogger olarak oscar adaylarını tahmin süreci geçirdik. İlk tahminlerimizden son tahminlerimize ne filmler yer değiştirdi, ne güncellemeler yapıldı ve nihayet biz de dün nihayete erdirdik bu süreci. Şimdi benim Gold diggers için gönderdiğim son listeye ve Akademinin seçimlerine bakalım:


EN İYİ FİLM
Zero Dark Thirty
Lincoln
Silver Linings Playbook
Argo
Beasts of The Southern Wild
Life of Pi
Les Miserables
Django Unchained
The Master
(Akademi Amour dedi)

Burada yanıldığım tek film The Master oldu. Aslında başlarda tepelere yerleştirdiğimiz The Master gittikçe kan kaybetti ve süreç sonucunda dışarıda kalacağı belli olmuştu. Neyse efendim Paul Thomas Anderson pek sevdiğim bir yönetmen, ona kıyağıma Akademi ters tepki vererek yürü git dedi ve Amour benim tahminlerimde -1 olarak yerini aldı. Oysa valla Amour'un da listeye girebileceğini hatta Haneke'nin yönetmenlik dalına göz dikebileceği aklımdan geçiyordu. Yazsaydım ya, elimi korkak alıştırmasaydım. Ama dur sayın okuyucu, elimi korkak alıştırmadığımı birazdan fark edeceksin!!


EN İYİ YÖNETMEN
Kathryn Bigelow (Zero Dark Thirty)- Akademi dışladı
Steven Spielberg (Lincoln)- Bu adama âşıklar daha ne diyeyim. Geçen yıl War Horse denen bir ŞEY en iyi filme aday olmuştu hatırlayın.
Ang Lee (Life of Pie)- Daha ilk tahminlerimde bile Ang Lee'yi bıkmadan usanmadan yazdım, şahitlerim var.
Ben Affleck (Argo)- Sevgili Affleck, bu daldan siktiri aldığın için öyle mesudum ki dün Critics Choice ödülünü alman zerre umurumda olmadı.

Benh Zeitlin (Beasts of The Southern Wild)
- İşte benim zaferim!! Zeitlin'i Beasts of Southern Wild'ı izledikten sonra, mutlaka olsun, olmalı, lütfen lütfen edalarıyla listeme koydum. Yok artık dediniz, biraz uçtun dediniz ama bakın n'oldu efendiler hehe... Kabul ediyorum ben de riskli olduğunu biliyordum yazarken. Ama RİKS budur dedim. Gönül hesabı yazdığım tek isim Zeitlin'di. Yoksa süreci takip edenler zaten adaylıkların matematik işi olduğunu bilir. Gerçi bu yıl yanılma payımız büyük oldu ama olsundu, artık süpriz olsundu.


EN İYİ ERKEK OYUNCU
Daniel Day Lewis (Lincoln)
Bradley Cooper (SLP)
John Hawkes (The Sessions)
** (yanılgım Hugh Jackman)
Denzel Washington (Flight)
Joaquin Phoenix (The Master)


Burada tek yanıldım John Hawkes oldu. Oysaki hemen hemen emindim adını duyacağımıza. Çoğu kişi Joaquin Phoenix'in yarış dışı kalacağını söyledi, SAG da adamı dışladı. Ancak ben hiç tereddüt etmedim onun adaylığında. Yalnız Hugh Jackman'ı da listeye koyuyordum da kimi atayım bu listeden diye düşünüp son zamanlarda geri adım attım. Erkek oyuncu adaylıkları epey zor bu sene. Daniel my dear, tabiî ki aday ve onun aday olduğu yerde başka birine oy vermek "taş olursunnn taşşş"

EN İYİ KADIN OYUNCU
Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)
Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)
Naomi Watts (The Impossible)
Quvenzhané Wallis (Beasts of The Southern Wild)
Emanuelle Riva (Amour)


Tamamen tutturduğum bir dal. Beasts'e olan inancım burada da boş çıkmadı ve küçük velet aday oldu. İki Fransız'dan Cottilard mı Riva mı derken Riva bende baskın çıktı demek oylar da ona gitmiş. Kadının doğum günüymüş bir de 24 Şubat (ödüllerin dağıtılacağı gün) Vay anasını sayın seyirciler, bedava reklam ve müthiş bir baskı. Hak eder mi ödülü, eder tabiî. Aday olması bile mucizeye yakın bir şeyken ödülü niye kapmasın? Son sözüm Watts'a. Var ya yata yata adaylık kaptın kadın! Oynadığın film Batılı bir ailenin acitasyon öyküsüne dönüşüverdi ya, o tsunamide ülkesi yara alan insanlar değil de sizdiniz çünkü önemli. Bir kendini üstün ırk görmeler falan. Herkes pis siz temiz, herkes kötü siz iyi değil mi? Ama hikâye gerçek ya, daha filmi izlemeden bile bu kapar adaylık deyiverdik.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
Tommy Lee Jones (Lincoln)
Robert De Niro (Silver Linings Playbook)
Phillip S. Hoffman (The Master)
Alan Arkin (Argo)
Christopher Waltz (Django Unchained)


Yine Akademiyle tümüyle ortak olduğum bir dal. Çok sıkıcı bir dal bu. Alan Arkin hayatımda gördüğüm en pasif rolle aday. Robert de Niro bağıra çağıra aday oldu. Tommy amcayı henüz izlemedim. Hoffman diyorum burada çünkü The Master'a oyunculuktan bir ödül çıkacak orası kesin.

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
Sally Field (Lincoln)
Anne Hathaway (Les Miserables)
Helen Hunt (The Sessions)
Amy Adams (The Master)
Maggie Smith (The Best Exotic Marigold Hotel)
** (yanılgım Jackie Weaver)

Maggie sevgimden midir nedir, kadını en olmayacak filmde aday olacak diye endişelendiğim halde, listeme koydum. Ama oradan da Jackie fırlayarak bana günümü gösterdi. Silver Linings sevgisi ne menem bir şeymiş be kardeşim. Seve seve bir hal oldular filmi.

ÖZGÜN SENARYO:
Moonrise Kingdom
Zero Dark Thirty
Django Unchained
The Master
(The Master'ı yine şutlandı, Looper'ı da istenmedi Amour ve Flight geldi.)
Looper

Yeminlen nefret ediyorum senden Looper. Yazmayacaktım ulan seni, benim adayım Amour'du. Niye kandım Bruce Willis'lere gelesin e mi Looper!!

UYARLAMA SENARYO:
Lincoln
Argo
Silver Linings Playbook
Life of Pi
Beasts of The Southern Wild


Burada da falso yok. Bu adaylıkları da kayıpsız kapatmışız.

Netice: 7 farkla benim tahminlerime karşı Akademinin tahminlerini okudunuz, şimdi söyleyin bakalım; süprizler hoş değil mi? Geçtiğimiz yıllardan farkı da bu oldu zaten. Şaşırttı ve sevindirdi adaylıklar. Spielberg'in film çekmediği ve dolayısıyla aday olmadığı (çünkü adam yerdeki otları çekse aday edecekler) yılları gördüğümüz Oscar sohbetleri diliyorum hepimize.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder